familie iptv

IPTV Hakkında Kapsamlı Bilgiler

Televizyon izlerken izleyeceğiniz şeyleri araştırmak üstelik bir şey bulamak oldukça sini bozucu bir durumdur. Oysa Televizyon izlemek, İnternette ’de göz gezdirmek gibi bir şey olsaydı daha iyi olmaz mıydı, izlemek istediğin programı seçebilirdiniz. Iptv nin vaatlerinden biride işte bu “isteğe bağlı olarak” TV programları sunmaktı. Bunun için interneti kullanan IPTV’nin (Internet Protokol Televizyonu) çalışma sistemi çok kolaydır. Bu sistem nasıl çalışır? Bize ne gibi faydalar getirmektedir?

IPTV aslında çok basit bir şekilde çalışmaktadır. Evinize bir çatı anteni, uydu çanağı veya fiber optik kablo kullanmak yerine internet bağlantısı aracılığıyla tv kanallarını video akışı halinde televizyonunuza indiriliyor. (internetten izlediğiniz videolar gibi). Iptv izlemede çeşitli etmenlerde gerekli olsa da öncelik internettedir. En az 16 Mbps internet hızı ile izleyebileceksiniz. TV programlarını bilgisayarınızdan, telefonunuzdan veya iptv destekli uydu alıcıları, mag cihaz , tvbox ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutular internet bağlantınız ile olan televizyon alıcınız arasında bir tür bağdaştırıcı görevi görerek TV’nizde internet programlarını izleyebilirsiniz.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde üç farklı türde sunulmaktadır. İlk çeşit ve muhtemelen zaten kullandığınız bir sistem olan isteğe bağlı video (VOD: video on demand) adı verilir. Netflix (çevrimiçi bir dizi-film sitesi) gibi bir hizmetle, izlemek istediğiniz bir TV programı, diziyi veya filmi seçersiniz, parasını öder ve izlersiniz. İngiltere’de BBC (British Broadcasting Corporation), geçen haftaki programlarını BBC iPlayer adlı bir web tabanlı video oynatıcı kullanarak çevrimiçi hale getiriyor. Bu tür hizmetlere bazen zaman kaydırmalı IPTV denir, çünkü sizin için uygun bir zamanda sıradan, planlı yayınlar izliyorsunuzdur.

Üçüncü tür IPTV, izlenmekte olan canlı TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle canlı IPTV veya IP simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin üç şekli de bilgisayarınızı kullanarak sıradan bir web tarayıcısı ile veya daha iyi kalite için bir set üstü kutu ve normal bir dijital TV kullanarak çalışabilir. Her üçü de ya kamusal internet üzerinden ya da temelde aynı şekilde çalışan bir özel ağ üzerinden çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş İnteraktif TV (Smart TV)

Geleneksel TV yayını, bilginin tek yönlü çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon ve videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı çok daha etkileşimli bir deneyim sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye kadar insanların TV yetenek veya şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere eş zamanlı oy verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı bir yerde, izlediğimiz programlara çok daha fazla katılım bekleyebiliriz. Bir sunucu, bir stüdyoda birkaç yüz kişiden oluşan canlı bir kitleyle konuşmak yerine, anında geri bildirim gönderebilecek binlerce veya milyonlarca canlı bir kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir ve sunucunun cevap vermesini bekler. Veya TV şovlarının nasıl ilerlemesini istiyorsak o yönde oy kullanabilir ve programın akışını değiştirebiliriz.

IPTV Nasıl Çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken akış halinde verilir, ancak önceden kaydedilmiş programlar ve filmler isteğe bağlı olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. Bazı VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının yetersiz olduğu için sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin genel bant genişliğini ve internet üzerindeki etkisini sınırlamanın bir yoludur

Öncelikle, TV programı internet protokolünü kullanarak paket olarak teslim edilebilecek bir dijital formata dönüştürülmelidir. Bazen orijinal program zaten dijital formatta olacaktır; bazen dijital biçime dönüştürmek için fazladan bir işleme ihtiyaç duyan standart bir analog TV görüntüsü biçiminde olacaktır. Geçerli bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması gerekmektedir.

Böylece arabelleğe almadan sorunsuz akışı sağlamaktadırlar. Programların MPEG2 veya MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir. MPEG4, benzer bant genişliğinde çok daha kaliteli görüntü aktarımı sağlayan yeni bir video sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı kadar bant genişliği kullanır. İşlem tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir ve bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Video akışları düşünüldüğünde, istemciler, sunucudaki gecikmelere ve arabellek oluşturmaya neden olan daha fazla ve eşzamanlı bir yük bindirir. Akışla birlikte, her bir paketin sunucudan yalnızca bir kez çıktığı, ancak aynı anda birçok farklı yere gönderildiği IP çoklu yayınlama olarak bilinen farklı bir tür indirme işlemi kullanılır. Bu bir sunucunun birçok istemciye tek bir istemciyle olduğu kadar kolay bilgi gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin hepsi internet üzerinden aynı anda bir kanalı izliyorsa IP çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen tek bir video paketi akışı olacaktır.

İnternet sunucularının dünya çapındaki coğrafik konumları farklı ülkelerdeki kullanıcılara eşit derecede hizmet vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, içerik dağıtım ağları (CDN: content delivery networks) olarak bilinen dünya çapında ağlar kullanır. Böylece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı video akışı olarak alacağınız zaman, onu sıradan bir dosya gibi indirmiyorsunuzdur. Bir dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz ve dosyanın bir sonraki aşamasını bir iki saniye içinde indirmeye hazır hale getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri çok uzun süre saklanmaz. Video akış işlemi, bilgisayarınız (istemci) ve sunucudan veri alan bilgisayar da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu için çalışır. Internet, tüm dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar çünkü hepsi aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan önceden hazırlanmış teknik prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı kabul eder.

İndirmek için sıradan, standart, web tabanlı protokolleri (teknik olarak HTTP ve FTP adlarıyla geçin) kullanmak yerine, video akışında, Gerçek Zamanlı Protokol (RTP: Real Time Protokol) ve Gerçek Zamanlı Akış Protokolü (RTSP: Real Time Streaming Protocol) gibi eşzamanlı indirme ve oynatma için uyarlanmış protokolleri içerir. Çok noktaya yayın akışı yani çoklu yayında, bir sunucunun bir grup müşterinin üyelerine (etkili bir şekilde birçok insan aynı TV kanalını izlediği) yayın yapmasına izin veren IP Grup Üyelik Protokolü (IPGP: IP Group Membership Protocol) kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar ve geniş bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon izlemek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan (bir Ethernet kablosu veya Wi-Fi yoluyla) bilgi alan alıcı kutuları ile sinyali çözmekte ve video görüntülemek için yüksek kaliteli ve geniş ekran TV’ler kullanmaktadır. Alıcı kutular, tek bir şey yapmak üzere programlanmış etkili bağımsız bilgisayarlardır. Video akış paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları video dosyalarına (MPEG2, MPEG4 veya orijinal olarak ne biçimde olursa olsunlar) geri dönüştürmek ve daha sonra bunları yüksek kaliteli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

IPTV ÜCRETSİZ YAYINI

Familie Iptv test yayınlarında 100.000 fazla içeriğimizi sizlerle beraber bir araya getirdik. Spor, belgesel, film veya dizi gibi bir çok güncel içeriklerle hd, hd+ sd, 4k , hvec ve fullhd gibi yüksek çözünürlük kaliteli kanallarımızı kontrol edebilirsiniz.

Aldığınız test yayınından memnun kaldığınız taktirde üyeliğinizi kısa bir süre içinde oluşturup sizlere kesintisiz bir yayın hizmeti sunmaktayız.

IPTV DENEME NASIL ALINIR

Ücretsiz olarak test yayını alıp deneme yapmak için bizimle whatsapp yolu ile iletişime geçmeniz yeterli olucaktır. Siz değerli kullanıcılarımıza verecek olduğumuz giriş bilgilerinizi yazarak kaliteyi 12 saat boyunca ücretsiz test edebilirsiniz.

kaynak: https://www.bilgiustam.com/iptv-nedir-nasil-calisir/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

:(